تاثیر مصرف صبحانه در سلامت مغز

مصرف صبحانه می تواند جلوی پرخوری شما را در طول روز بگیرد، به شما در کل روز انرژی دهد و مانع ابتلا به چاقی و اضافه وزن گردد.

به همه اینها اضافه کنید که مصرف صبحانه، کلید تقویت سلامت مغز و افزایش تمرکز محسوب می شود ضمن این که مهمترین گام برای بهبود سطح حافظه است. یک صبحانه خوب و کامل ترکیبی از کربوهیدرات های پیچیده و فیبر به همراه پروتئین است:

بادام: بادام منبع عالی از ویتامین ای است و ۳۷ درصد میزان توصیه شده جذب روزانه این ویتامین با خوردن ۲۳ عدد بادام تامین می شود. تحقیقاتی که در مجله همه گیری شناسی آمریکا منتشر شده نشان می دهد که جذب ویتامین ای به ممانعت از تحلیل شناختی مغز به ویژه در سالخوردگان کمک می کند. بادام همچنین ترکیب سالمی از پروتئینها، فیبرها و چربیهای سالم است که سطح قند خون را حفظ می کند و موجب می شود که فرد در طول روز متمرکز و با انرژی بماند.

انگور: تحقیقات نشان می دهد که مصرف انگورهای مختلف سبز، قرمز و سیاه نقش مهمی در بهبود دفاع آنتی اکسیدانی ما دارد و سلامت مغز را ارتقا می دهد. در تحقیقات اولیه به نظر می رسید که انگورها به وسیله بی اثر کردن تنش اکسایشی و تورم به سلامت مغز کمک کرده و یا فعالیت برخی ژنهای خاص مرتبط با بیماریهای ناشی از کهولت سن مغز را هدف می گیرند.

دانه های کتان: این دانه ها سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ برای تقویت عملکرد مغز هستند. دانه های کتان و مصرف آنها همراه با گردو و دارچین خاصیت آنتی اکسیدانی آنها را چند برابر می کند. فراموش نکنید که آنتی اکسیدان ها به خلاص شدن بدن از رادیکال های آزاد که منجر به التهاب می شوند، کمک می کند.

نان کامل: مصرف نان های همراه با سبوس کامل و یا غلات در وعده صبحانه، منجر به بهبود سلامت قلب و بهبود جریان خون به مغز می شود. اینطور ثابت شده که این نان ها حاوی مقادیر بالاتر از مواد مغذی زیستی برای حفظ سلامت بدن هستند. علاوه بر این، مصرف این نان ها همراه با نارگیل منجر به افزایش عملکرد مغز می شود. تری گلیسیریدهای با زنجیره متوسط موجود در نارگیل خاصیت تقویت عملکرد مغز را دارند.

جو: جو دارای آهن، روی، پتاسیم و ویتامینهای بی و همچنین مواد مغذی است که به رشد مغز و عملکرد آن با ظرفیت کامل کمک می کند. فیبر موجود در جو به احساس سیری تا وعده بعدی کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد کودکانی که در وعده صبحانه غذای تهیه شده با جو می خورد ۲۰ درصد عملکرد بهتری در آزمونها دارند تا کودکانی که غلات شکردار می خورند. می توان این گزینه غذایی را با آجیل، دارچین و یا موز صرف کرد.

سیب: سیبها سرشار از کوئرستین هستند، کوئرستین یک آنتی اکسیدان است که از سلولهای مغز محافظت می کند و براساس تحقیقات محققان دانشگاه کورنل، کوئرستین از سلولهای مغزی در مقابل حملات رادیکالهای آزاد حفاظت می کند. مصرف یک سیب در وعده صبحانه با پوست حائز اهمیت است چرا که حجم بالایی از کوئرستین سیب در پوست آن وجوددارد.

تاثیر مصرف صبحانه در سلامت مغز


متوکلوپرامید

– نام لاتین: metoclopramide. – نام فارسی: متوکلوپرامید. – مصرف در حاملگی: B. – گروه درمانی – دارویی: پـاراسمپاتومیمتیک‌، از داروهـای پـروکینتیک و ضـدتهوع و اسـتفراغ و آنتی‌ دوپامینرژیک.

اشکال دارویی متوکلوپرامید – قرص Tab: 10mg. – آمپول تزریقی Inj: 10mg/2ml. – قطره دهانی Oral Drop: 4mg/ml – ۶۰ml/15ml. – کپسول ژلاتینی Gelatin Cap: 10mg.

فارماکوکینتیک – دینامیک، مکانسیم اثر جذب سریع و کامل گوارشی‌، حداکثر میزان پلاسمایی یک تا دو ساعت پس از مصرف‌، %٧۵ فراهمی زیسـتی‌، حجم توزیع بسیار وسیع‌، عبور از BBB و جفت‌، ترشح در شیر، مهار مرکزی‌گیرنده دوپامین‌، اثر از طریق افزایش حرکت GI در پاسخ به استیل کولین‌، افزایش تون دریچه کـاردیا در هـنگام اسـتراحت و افـزایش شدت و ضد انقباضات دستگاه گوارش فوقانی، آثار ضداستفراغی از طریق افزایش آستانه تحریک CTZ و تخلیه سریع معده %٨۵ دفع‌کلیوی و %۵ صفراوی‌. دفع دوفازی‌. نیمه عمر نهایی ‌۴ تا شش ساعت‌.

مصرف برحسب اندیکاسیون – ریفلاکس معده به مری. – درمان استفراغ ناشی از شیمی درمانی. – گاستروپارزی دیابتی. – جلوگیری از استفراغ‌های بعد از عمل. – تسهیل انتوباسیون روده کوچک. – کمک به تخلیه معده در پرتودرمانی‌.

مصارف جانبی‌ متوکلوپرامید – در سکسکه مقاوم همراه باکلرپرومازین. – در القای شیردهی. – میگرن. – افت وضعیتی فشارخون. – متوقف‌ کردن خون‌ریزی از واریس مری.

تداخلات مهم متوکلوپرامید دارویی‌ – مصرف همزمان با فنوتیازین‌ها ممنوع به علت عوارض اکستراپیرامیدال‌. – افـزایش سـمیت لیتیـم با دادن متوکلوپرامید. – احتمال تداخل با داروهای سیستم عصبی شامل ضدصرع‌ها، ضدافسردگی‌ها و سمپاتومیمتیک‌ها. – از بین‌رفتن اثر دارو با آنالژزیک‌های اوپیوئیدی و آنتی‌موسکارینیک‌ها. – کاهش جذب دیگوکسین و افزایش جذب آسپیرین و استامینوفن‌. – آثـار ضـد بروموکریپتین‌. – تـاثیر بـر جذب گوارشی سایر داروهای خوراکـی‌. – اصلاح میزان انسولین مصرفی در بیماران دیابتیک.

آزمایشگاهی‌ – افزایش سطح پرولاکتین و آلدوسترون سرم‌.

موارد منع مصرف متوکلوپرامید و احتیاط منع‌ مصرف:‌ شرایطی که ایجاد انقباض، خطر دارد، مثل خون‌ ریزی گوارشی‌، پرفوراسیون و انسداد در دستگاه گوارش، فئوکروموسیتوم‌، صرع‌، حساسیت به دارو. احتیاط‌: دو انتهای طیف سنی‌، نارسایی‌کلیه، نارسایی کبد، بیماران افسرده هـنگام کـار بـا مـاشین‌آلات و رانندگی.

عوارض جانبی متوکلوپرامید شایع‌ترین‌: عوارض خارج هرمی در دو دهم درصد از موارد، در افراد جوان‌، پیر، بچه‌ها و خانـم‌ها و در مصرف با دوز بالا شایع‌تر. غالبآ در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول‌ با دوز معمول و به شکل حرکات غیرارادی اندام‌ها، تورتیکولی و grimacing و در موارد نادرتر استریدور و تنگی نفس‌، علایـم شبه پارکینسون در درمان دراز مدت (‌بیش از ۶ ماه‌) و بهبود تدریجی ٣-‌٢ ماه پس از قطع دارو. دیس‌کینز تاخیری و غیرقابل برگشت در افراد مسن (‌به ویژه خانم‌ها) بی‌قراری‌، منگی‌، خستگی‌، سردرد،‌ کم خوابی‌،‌ کانفیوژن‌، افسردگـی‌، تمایل به خودکشی‌. مهم‌ترین‌: تشنج‌، توهم‌، گالاکتوره‌، آمنوره‌، ژنیکوماستی‌، ناتوانی جـنسی‌، احـتباس آب‌، افت یـا افـزایش فشارخون و نبض‌، اسهال‌، هپاتوتوکسیسیته‌، تکرر و عدم کنترل ادرار، نوتروپنی‌، لکوپنی‌، آگرانولوسیتوز، حساسیت و متهموگلوبینمی‌.

سایر عوارض‌ متوکلوپرامید – راش‌ ( راش یا جوش یا دانه: بثورات موقتی برروی پوست که معمولاً با سرخی یا خارش همراه است. راش به هر تغییری در پوست مانند رنگ، نما و بافت قابل اطلاق است). – تهوع‌. – تب.

مصرف متوکلوپرامید در بارداری و شیر دهی – ترشح در شیر. – تجـویز براساس سنجیدن فواید دارو. – تجـویز با احتیاط در بارداری‌.

مسمومیت با متوکلوپرامید و درمان علائـم‌: منگی‌، عدم قدرت جهت‌ یابی‌، عوارض اکستراپیرامیدال‌، علایـم موقتی هستند و بهبودی خـود بـه خـودی در یک شـبانه‌روز. بـا هـمودیالیز بـرداشت مـقدار کـمی دارو از پـلاسما،ایجاد متهـموگلوبینمی در نوزادان (‌درمان با متیلن‌بلو)‌. درمان مسمومیت‌: اقدامات حمایتی و علامتی. از بی‌پریدین می‌توان بـرای درمـان عـلایم خـارج هـرمی استفاده کرد.

توجهات پزشکی – پرستاری، آموزش بیمار – خانواده – نیاز به رقیق‌کردن در تزریق وریدی با دوز بالا. – پوشاندن محلول تزریقی با فویل آلومینیومی برای محافظت از نور. – پایدار ماندن قرص‌ها تا ٣ سال و آمپول‌ها تا ۵ سال در درجه حرارت اتاق‌. – اضطراب و منگی در تزریق سریع‌. – بررسی دائم محلول‌ها از نـظر تـغییر رنگ‌. – کار با وسایل سنگین و رانندگی‌. – آموزش علایم دیستونی حاد و اقدامات لازم در صورت بروز.

اطلاعات دارویی متوکلوپرامید


راهکارهای موثر در جلوگیری از نفخ شکمی

کارشناسان سلامت بر این باورند که احساس همیشگی نفخ شکم پس از صرف وعده‌های غذایی فقط به دلیل مواد خوراکی سرشار از فیبر نیست بلکه مصرف نمک زیاد نیز می‌تواند این تاثیر را داشته باشد.

متخصصان آمریکایی اظهار داشتند: کاهش سدیم مصرفی از نکات مهم تغذیه‌ای در کاهش علائم نفخ است و می‌تواند در جهت بهبود سازگاری با رژیم‌های غذایی مفید سرشار از فیبر خوراکی مورد استفاده قرار گیرد.

در این بررسی متخصصان آمریکایی به ارزیابی اطلاعات جمع آوری شده در اواخر دهه ۱۹۹۰ با موضوع رویکردهای تغذیه‌ای به منظور جلوگیری از فشار خون بالا ناشی از سدیم پرداختند و به این نتیجه رسیدند که مصرف مقدار زیادی از نمک می‌تواند موجب نفخ حتی در افرادی شود که از رژیم غذایی سالم سرشار از فیبر مصرف می‌کنند.

متخصصان با بیان اینکه مشخص نیست چگونه نمک در نفخ تاثیر دارد، اظهار داشتند: این فرضیه مطرح است که احتباس مایعات می‌تواند نقش داشته باشد. مصرف مقدار زیادی نمک موجب افزایش احتباس آب شده و هضم مواد غذایی را سخت‌تر می‌سازد که در نتیجه با نفخ همراه است.

مطالعات انجام شده روی موش‌های آزمایشگاهی نشان داد نمک خوراکی ترکیب باکتری‌های روده را تغییر می‌دهد و بر تولید گاز در روده‌ها تاثیر می‌گذارد.

به گفته محققان انتخاب مواد غذایی با میزان پایینی از سدیم می‌تواند به تسکین علائم نفخ در برخی از افراد کمک کند.

به گزارش هلث‌دی نیوز، از راهکارهای موثر در جلوگیری از نفخ شکمی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– افزایش فعالیت جسمی

– محدود کردن مصرف مواد غذایی فرآوری شده از قبیل فست‌فودها

– افزایش میزان مایعات دریافتی که چای نعناع بخشی از آن است

– مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر

– کاهش حجم غذا در هر وعده

راهکارهای موثر در جلوگیری از نفخ شکمی


راههای کاهش پوسیدگی دندان

دندان های شما، درست مثل هر قسمت دیگر بدن شما، نیاز به توجه و مراقبت مناسب دارند. اگر دوست ندارید به دندانپزشکی بروید، می توانید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان های خود سعی کنید .

ما در این مطلب یک لیست از ترفندهای ساده و طبیعی قرار دادیم که می توانید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها انجام دهید.

۱٫ عادت های غذایی خود را تغییر دهید

تغيير عادات غذا خوردن و تغيير در رژيم غذايی سالم همواره موجب تقويت سلامت شما می شود، مهم نيست که هدف شما چيست. یک مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی بریتانیا نشان داد که تغییر در رژیم غذایی واقعا می تواند باعث کاهش پوسیدگی دندان ها شود . ما می دانیم که مصرف محصولات غنی از شکر منجر به پوسیدگی دندان می شود و اسید فیتیک می تواند جذب کلسیم را مسدود کند. با این حال، اگر عادت های غذایی خود را تغییر دهید، هرگز با چنین مشکلی مواجه نخواهید شد.

کلسیم جزء اصلی ساختمان استخوان ها و دندان های شما است. هر روز لبنیات (شیر، ماست، خامه ترش و پنیر) بخورید.

نوشیدنی های غیر شیرین بنوشید. از نوشیدن نوشابه، آب میوه ها و نوشیدنی های گاز دار اجتناب کنید. شما می توانید آب ساده را امتحان کنید. آب دارای اثرات خوبی بر روی بدن شماست، از جمله افزایش هیدراتاسیون و افزایش بزاق دهان.

۲٫ آدامس بدون قند را بخورید

این ممکن است ناخوشایند باشد، اما جویدن آدامس بدون قند می تواند به شما در پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک کند. بیشتر آدامسهای بدون قند حاوی موادی به نام زایلیتول است که یک شیرین کننده طبیعی است. برخلاف غذا، زایلیتول باعث رشد باکتری در دهان شما نمی شود. به علاوه، هنگام جویدن، دهان شما با بزاق پر می شود که می تواند به طور طبیعی باقی بماند .

جویدن آدامس بدون قند می تواند به شما در پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک کند

۳٫ مسواک خود را به طور مرتب تمیز کنید و آن را عوض کنید

مهمترین ابزار برای تمیز کردن دندان های ما چیست؟ درست! یک مسواک. با این حال، تعداد کمی از مردم مسواک مناسب را انتخاب می کنند .

همیشه یک برس کوچک یا متوسط را انتخاب کنید و مطمئن شوید که موهایش می تواند به شکاف های دندان شما منتهی شود که در آن غذا می تواند بعد از غذا پنهان شود.

برای مسواک خود از از پوشش استفاده نکنید زیرا ممکن است میکروارگانیسم ها و باکتری ها را در آن جا بگذارند. در عوض، فقط بعد از هر بار استفاده از مسواک خود را با آب بشویید و آن را در هوا خشک کنید.

مسواک خود را در توالت قرار ندهید، زیرا باکتری های مدفوع می تواند در آن قرار بگیرند.

مسواک خود را به طور مرتب تغییر دهید زیرا موهایش بعد از مدتی استفاده خراب می شود، در نتیجه شما نمی توانید دندان های خود را تمیز کنید.

۴٫ یک برنامه مراقبت دندانپزشکی داشته باشید

این ممکن است جز توصیه های شناخته شده باشد، اما واقعا کار می کند. طبق گزارش انجمن بین المللی بهداشت دندانپزشکی ، تقریبا ۴۲ درصد از بزرگسالان فقط از مسواک برای مراقبت از دهان خود استفاده می کنند. گاهی اوقات متوجه نمی شویم که مراقبت دندانپزشکی ما درست نیست و یا نیاز به تغییر دارد اگر میخواهید دندانهایتان را از فساد زودهنگام محافظت کنید، صبح و قبل از رفتن به رختخواب، مراحل زیر را در مراحل مراقبتهای دندانهای خود قرار دهید.

دندان هایتان را حداقل ۲ بار در روز بشویید. سعی کنید تمام سطوح دندان های خود را بشویید و به دورترین گوشه ها برسید.

گاهی اوقات فقط مسواک زدن کار نمی کند و باید نخ دندان هم بکشید. استفاده از نخ برای جلوگیری از باقی ماندن هر گونه مواد غذایی در زیر لثه موثر است.

از دهانشویه استفاده کنید. دهانشویه اثر ضد باکتری دارد و به شما کمک می کند تا از هر باکتری باقی مانده در دهان خود خلاص شوید. دهان خود را با آب شستشو ندهید اثر دهانشویه طولانی تر خواهد شد.

مسواک خود را در توالت قرار ندهید، زیرا باکتری های مدفوع می تواند در آن قرار بگیرند

۵٫ دندانپزشک خود را به طور منظم ببینید

ما می دانیم که بازدید منظم دندانپزشک غیرممکن ترین نیست ، اما همیشه بهتر است از یک مشکل جلوگیری کنیم تا اینکه درمان شود. مهم نیست که چقدر به دندان هایتان را برسید یا دندان های خود را بشویید، همیشه مناطقی وجود دارد که شستن آنها دشوار است.

یک دندانپزشک در پشت و جلو دندان ها، هر پلاک و پوسیدگی را از بین می برد. تمیز کردن منظم یک گام بسیار مهم در مبارزه با پوسیدگی است. اطمینان حاصل کنید که حداقل یک یا دو بار در سال یک وقت ملاقات داشته باشید.

۶٫ اضافه کردن مکمل ها و ویتامین ها به رژیم غذایی خود

ما قبلا درباره حذف شیرینی ها و آب نبات ها از رژیم غذایی خود صحبت کرده ایم، اما یک چیز دیگر می تواند برای مبارزه با پلاک دندان به شما کمک کند. ویتامین ها برای ایجاد سلامتی دندان های شما ضروری هستند.

برای بالا بردن بزاق، شما نیاز به مصرف بسیاری از غذاهای غنی از فیبر مانند میوه ها، آجیل و سبزیجات دارید. بهترین آن ها سیب، موز، جوانه بروسیا و نخود هستند.

خوردن غلات. غلات حاوی مقدار زیادی ویتامین B و آهن هستند. علاوه بر این، دانه های غلات شامل منیزیم،مواد معدنی است که کمک می کند تا به جذب کلسیم و تقویت دندان های شما کمک می کند.

خوردن غذاهای دریایی. اغلب اگر میخواهید ویتامین D را از وعده های غذایی خود دریافت کنید. ماهی سالمون، شاه ماهی، کنسرو ماهی تن و ساردین یک منبع عالی ویتامین D هستند.

دانه های غلات به جذب کلسیم و تقویت دندان های شما کمک می کند

۷٫ سعی کنید روغن نارگیل را بکشید

آیا می خواهید بدانید روش دیگری برای استفاده از روغن نارگیل وحود دارد؟ شما می توانید مالیدن روغن نارگیل به محافظت از دندان های شما از پوسیدگی کمک می کند. روغن باکتری ها را از دندان هایتان بیرون می آورد و به طور طبیعی آنها را بهبود می بخشد. یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل را در دهان خود به مدت ۲۰ دقیقه قرار دهید تا بزاق و روغن به رنگ سفید شیر تبدیل شود.

روغن نارگیل اثر پوسیدگی دندان را درمان نمیکند، اما به جلوگیری از پوسیدگی بیشتر کمک می کند. به هر حال، آن را در کنار مسواک زدن و نخ کشیدن انجام دهید.

۸٫ خمیر دندان طبیعی درست کنید

این دستور ساده خمیردندان نیاز به چند ماده طبیعی دارد که می توانید در هر فروشگاه خریداری کنید. از آنجایی که شما آن را خودتان انجام می دهید، می توانید مطمئن باشید که تمام اجزا طبیعی هستند و به سلامت شما آسیب نمی رسانند . مواد تشکیل دهنده زیر برای خمیر دندان نیاز دارید:

۴ قاشق غذاخوری پودر کلسیم

۱ قاشق غذاخوری استویا

۱ قاشق غذاخوری نمک دریایی

۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین

۱/۴ فنجان روغن نارگیل

تمام مواد تشکیل دهنده را با هم مخلوط کنید. از آن به عنوان یک جایگزین برای خمیر دندان معمولی خود استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید: از این خمیر دندان برای بیش از ۳۰ روز به دلیل ساختار ساینده و عدم وجود فلوراید استفاده نکنید.

راههای کاهش پوسیدگی دندان


حساسیت به بادمجان

حساسیت غذایی به طور کلی حساسیت غذایی به واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن گفته می‌شود که در برابر مواد غذایی که غالبا برای بدن بی خطر و یا حتی مفید هستند ایجاد می‌شود که می‌تواند ارثی و یا اکتسابی باشد. بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که مواد غذایی که ممکن است باعث ایجاد آلرژی شوند در کودکی به خصوص سن زیر یک سال به نوزاد داده نشود. از این مواد می‌توان به انواع توت، مرکبات، شیر گاو، زرده تخم مرغ، سویا، گندم (گلوتن)، بادام زمینی، مغز‌های درختی مثل گردو و پسته، کنجد، گوجه فرنگی و بادمجان اشاره کرد. علت حساسیت به بادمجان بادمجان یکی از مغذی‌ترین مواد غذایی از دسته صیفی جات است که در همه فصول یافت شده و غذا‌های بسیار متنوع و لذیذی را می‌توان با آن تهیه کرد. در هر ۱۰۰ گرم بادمجان، ۳۰ کالری انرژی، ۹۲ گرم آب، ۲ گرم چربی و ۶ درصد نشاسته به علاوه ویتامین‌های A، B. و C، کلسیم، پتاسیم، فسفر، آهن و فیبر وجود دارد و در بسیاری از متون از آن به عنوان حلم الفقرا یعنی گوشت فقرا نام برده می‌شود.

خیلی از مواد غذایی به خاطر وجود پروتئین‌های خاص در ساختار خود می‌توانند زمینه ساز بروز حساسیت در افراد مختلف شوند. ماده‌ای که در بادمجان ممکن است باعث ایجاد حساسیت بشود هیستامین است. به همین دلیل خوشبختانه حساسیت به بادمجان علی رغم شیوع نسبتا زیاد، موجب مشکلات خیلی شدید و مرگ آور نمی‌شود؛ با این حال افرادی باید از عوارضی، چون شوک آنافیلاکسی آگاه باشند. همچنین بسیاری از مردم بر این باورند که دانه‌های بادمجان حساسیت زا هستند؛ اما هیستامین عمدتا در گوشت بادمجان وجود دارد تا در دانه‌های آن. علائم حساسیت به بادمجان احساس سوزش در دهان و یا گلو خارش ورم دست و پاها و یا صورت به خصوص تورم در اطراف لب ها و دهان کهیر سرفه حالت تهوع مشکلات گوارشی مثل اسهال، درد شکمی، نفخ حساسیت های پوستی (در هنگام تماس پوست با بادمجان) این علائم معمولا چند دقیقه تا چند ساعت بعد از خوردن بادمجان در افراد بروز پیدا می‌کند. می‌توان گفت که حساسیت به بادمجان اغلب در کودکی ایجاد می‌شود، اما در صورت عدم کنترل و درمان می‌تواند در بزرگسالی تشدید شود.

درمان حساسیت به بادمجان درمان پزشکی در صورتی که پزشک متخصص آلرژی پس از انجام آزمایش خون و تست پوستی حساسیت به بادمجان را تایید کند، اولین قدم این است که بادمجان به طور کامل از رژیم غذایی فرد حذف شود. همچنین علاوه بر بادمجان باید از مصرف سایر گیاهان تیره بادمجانیان مثل گوجه فرنگی، فلفل، سیب زمینی سفید، توماتیلو، پپینا و ادویه‌هایی مثل پاپریکا، فلفل قرمز و پودر چلی نیز پرهیز کند.

در اغلب موارد حساسیت به بادمجان با دارو‌های ضد حساسیت ساده مثل آنتی هیستامین درمان می‌شود، اما اگر ناگهان برای اولین بار و بدون سابقه دچار علائم حساسیت شدید و یا اگر با آنتی هیستامین عوارض برطرف نشد، شاید بهتر باشد که به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید که در صورت بروز آنافیلاکسی باید به طور اورژانسی به وضعیت شما رسیدگی شود چرا که آنافیلاکسی بسیار مهلک و خطرناک است.

درمان خانگی

۱٫ حذف بادمجان از رژیم غذایی

می‌توان گفت ساده‌ترین راه مقابله با حساسیت به بادمجان، حذف این غذا از برنامه غذایی شما است.

۲٫ مصرف ویتامین c و ویتامین E

مصرف ویتامین c و ویتامین E به دلیل بهبود عملکرد و تقویت سیستم ایمنی می تواند زمینه ایجاد آلرژی را به طور کلی از بین ببرد. مواد غذایی سرشار از ویتامین E عبارتند از روغن زیتون، کلم بروکلی، اسفناج، میگو، بادام، آووکادو، مغز تخمه آفتابگردان و …

۳٫ بالا بردن میزان اسید معده

بالا بردن میزان اسید معده به منظور هضم بهتر بادمجان (استفاده از مکمل بتایین هیدروکلراید) می‌تواند منجر به کاهش حساسیت شود.

۴٫ مصرف موز

مصرف موز می‌تواند موجب کاهش علائم حساسیت به بادمجان در افراد شود؛ به خصوص عوارضی مثل خارش و یا مشکلات گواشی. البته دقت کنید که موز حساسیت را درمان نمی‌کند. بلکه تا حدودی علائم را کاهش می‌دهد.

۵٫ روغن کرچک

استفاده مرتب از روغن کرچک؛ به این صورت که مصرف یک لیوان آب به همراه ۵ تا ۱۰ قطره روغن کرچک می‌تواند با ایجاد یک لایه‌ محافظ در دیواره معده، از واکنش‌های آلرژیک پیشگیری کرده و یا حداقل آن‌ها را کاهش دهد.

۶٫ ویتامین B5

ویتامین B5 و یا پانتوتنیک اسید می تواند اثرات ضد آلرژیک داشته باشد. منابع غنی برای این ویتامین به این شرح است: قارچ، تخم مرغ، آووکادو، ماهی های روغنی مثل قزل آلا، پنیر و همچنین گوشت گاو، گوساله و مرغ.

۷٫ طب سوزنی

طب سوزنی؛ البته این روش باید توسط فرد متخصص و آموزش دیده انجام شود تا بدون عارضه و با بیشترین اثربخشی در زمینه حساسیت به مواد غذایی به خصوص بادمجان باشد.

۸٫ مصرف روغن کتان

روغن کتان به سبب مواد ضد حساسیتی که دارد می‌تواند به شما در کاهش حساسیت به مواد غذایی مختلف از جمله بادمجان کمک کند.

حساسیت به بادمجان در مادران باردار و شیرده به طور کلی علائم و روش‌های درمان در کودکان و بزرگسالان یکسان است، اما باید این نکته را هم در نظر داشت که در صورتی که مادر سابقه آلرژی به خصوص آلرژی‌های غذایی دارد، باید در دوران بارداری از مصرف هر گونه مواد حساسیت زا خودداری کند تا از دوران جنینی مراقب حساسیت‌های غذایی آینده کودک خود باشد. همچنین تغذیه با شیر مادر می‌تواند با تقویت سیستم ایمنی نوزاد در جلوگیری از حساسیت غذایی او موثر باشد. چرا که شیر خشک به هر حال یک ماده صنعتی بوده و در نهایت فرمولی متفاوت از شیر مادر دارد.

از دیگر نکات مهم می‌توان به این مورد اشاره کرد که در زمان تغذیه با شیر مادر به منظور اطمینان از دریافت تمامی مواد مورد نیاز نوزادتان، حتما از ۱۵ روزگی قطره ویتامین AD و از شش ماهگی، قطره آهن و مولتی ویتامین را هر روز به طور مرتب به نوزاد خود بدهید. همینطور مکمل‌های پروبیوتیک مخصوص کودکان در داروخانه‌ها موجودند که با افزایش باکتری‌های مفید روده و تقویت دستگاه گوارش به هضم هر چه بهتر مواد غذایی کمک کرده و در نهایت با تجزیه کامل پروتئین ها، زمینه بروز آلرژی از بین خواهد رفت.

توصیه هایی برای افرادی که به بادمجان حساسیت دارند تا حد امکان از مصرف بادمجان و سایر موادی که نام برده شد اجتناب کنید. حتما برچسب مواد غذایی را چک کنید در رستوران از عدم وجود بادمجان، فلفل و دیگر مواد غذایی آلرژی زا در غذاها مطمئن شوید سعی کنید تا حد امکان از جایگزین های مناسب به طور هوشمندانه استفاده کنید تا دچار عوارض آلرژی نشوید.

علاوه بر موارد بالا، به نکات زیر نیز توجه داشته باشید

توصیه‌های پزشک را جدی بگیرید

اگر برای اولین بار به بادمجان حساسیت نشان داده اید ممکن است پزشک برای شما انژکتور آدرنالین تجویز کند که باید همیشه آن را به همراه داشته باشید. در صورتی که علائم حساسیتبه بادمجان به طور خفیف در شما ظاهر می شود می توانید با مصرف داروهایی مثل بنادریل یا دیفن هیدرامین که نیاز به نسخه پزشک هم ندارند، علائم را برطرف کنید.

تقویت سیستم ایمنی بدنتان را جدی بگیرید یکی از مهم‌ترین راه‌های مقابله با هر گونه حساسیت غذایی، تقویت سیستم ایمنی می‌باشد. علاوه بر ویتامین‌های C. و E. که در میوه‌ها و سبزی‌هایی مثل لیمو، اسفناج و آووکادو وجود دارند و موجب تقویت سیستم ایمنی می‌شوند، نقش پروبیوتیک‌ها را دست کم نگیرید. پروبیوتیک‌ها به علت داشتن باکتری‌های مفید مثل لاکتوباسیل‌ها می‌توانند عوارض حساسیت غذایی به خصوص عوارض گوارشی مثل اسهال، نفخ و درد شکمیرا برطف کنند؛ بنابراین سعی کنید حتما روزی ۳ فنجان ماست مصرف کنید.

علت حساسیت به بادمجان